Dietní tipy

Jezte pravidelně!

Snažte se jíst pravidelně v menších porcích, ideálně 5x denně. Mezi hlavními jídly jsou vhodné svačinky z ovoce a zeleniny. Pravidelnost v jídle zajišťuje, že tělo pak lépe hospodaří s přijatou energií. Většinu příjmu energie směřujte do první poloviny dne. Pokud je to možné (zpravidla v práci), tak se snažte jíst vsedě a nevykonávejte při tom žádnou další činnost. Snažte se jíst co možná nejpomaleji, každé sousto důkladně rozžvýkejte.

Nezapomínejte na snídani!

Snídaně je základem dne, je důležitým metabolickým začátkem, který nám umožňuje nastartovat náš metabolismus po relativně dlouhém nočním hladovění. Snídaně tak nepřímo ovlivňuje riziko obezity. Téměř třetina dětské a o něco více dospělé populace nesnídá. Výsledkem je významně vyšší riziko vzniku nadváhy a dalších zdravotních komplikací. Skupina nesnídajících také vykazuje nižší pohybový profil, reprezentuje více kuřáků a má celkové horší skladbu stravy! Int J Obes (London). 2010, J Am Diet Assoc. 2010. Příklady dietních snídaní naleznete níže.

Okořeňte si svá jídla!

Pálivé koření jako chili, pepř nebo tabasco omáčka vedou ke konzumaci menšího množství kalorií než je tomu u jídel, která nejsou pálivá. Konzumace menšího množství kalorií vede ke snížení rizika nadváhy. V současné době můžete využít již celkem známá exotická koření jako je nakládaný zázvor nebo wasabi.

Dodržujte pitný režim!

Člověk by měl denně vypít 2 - 3 litry. V horkém počasí, kdy se víc potíme, tak určitě 3 litry. Pijte jen neslazené nápoje, minerálky a podobně. Sladké nápoje jako kola, džusy, pivo a podobně mohou obsahovat až neuvěřitelných 40 gramů cukru na láhev!

Před každým jídlem se napijte pramenité neslazené vody. Tento jednoduchý trik vám sníží množství konzumovaných potravin a kalorií během jídla až o třetinu.

Příklady dietních snídaní

černá neslazená káva
nízkotučný jogurt
30 g pšeničných/kukuřičných lupínků

neslazená černá káva
30 g nízkotučného sýra
2 plátky slunečnicového chleba

zelený čaj neslazený
40 g krájeného nízkotučného sýra
2 plátky tmavého žitného chleba
rajské jablíčko

neslazená bílá káva z melty
10 g margarínu
30 g džemu Dia
50 g tmavého vícezrnného dalamánku

neslazená černá káva
40 g kukuřičných lupínků
100 g biokysového nápoje
3-5 stroužků grapefruitu

neslazený šípkový čaj
50 g sýr cottage (i s příchutí, třeba pažitka)
2 plátky slunečnicového chleba
červená kapie

| More